Celebració del DENIP 2015

El Dia Escolar de la No violència i la Pau (DENIP, 30 de gener) a Catalunya es promou a partir de la Xarxa d’escoles associades a la UNESCO, associació de la qual la nostra escola en forma part. Des de 1964, es recorda l’aniversari de la mort de Gandhi i representa el compromís de l’Escola a favor de la No Violència i la Pau. El DENIP d’aquest curs reflexiona sobre la construcció de la pau des del respecte per les diferències i la convivència en la diversitat, tot rebutjant les postures racistes. Els prejudicis i l'allunyament dels altres són sempre causa de violència; apropar-nos i conviure junts és una aposta per la pau. Els esdeveniments de les darreres setmanes així ens ho demostren un cop més. Amb les actituds i accions de cada dia, podem sembrar llavors de pau. I per això, nosaltres SEMBREM SOMRIURES, RECOLLIM IL•LUSIONS... I PAU!El divendres dia 30 de gener a cada edifici (Torrent, Plaça i Mar) es farà un acte simbòlic a l'entorn del tema escollit. A cada etapa s’ha previst un treball a l'aula per sensibilitzar i reflexionar, adequat a les edats de l’alumnat. Les activitat previstes a cada edifici són:

Al Torrent:

El somriure serà el centre de la celebració i del treball a l’aula. Cada classe es farà una foto de grup amb màscares que seran somriures. Després el grup baixa al mural de l’entrada que representarà una jardinera per plantar i molts somriures per recollir, amb una bafarada del que volem conrear: amistat, alegria, pau… expressat amb una imatge o fins i tot una paraula.
El fil conductor i sentit final de l’activitat és que sembrant coses positives construïm la pau i que junts farem el mural molt bonic per expressar tot el que ens fa somriure i ens porta la pau. I així viurem i entendrem el significat del DENIP.

A Plaça:

1a tutoria: presentarem el significat del DENIP i coneixerem Gandhi:
Cicle Inicial: Conte sobre Gandhi
Cicle Mitjà: Còmic sobre la vida d’en Gandhi
Cicle Superior:  Línia cronològica amb fets de la vida de Gandhi

2a tutoria: relacionarem les paraules VIOLÈNCIA i PAU, amb les emocions, i el lema “Sembrem somriures, recollim il•lusions". El fil conductor serà que les nostres actituds i accions són les llavors de la pau o de la violència.
Acte conjunt: Muntarem un mural a l'entrada de l'escola que representarà un hort i hi sembrarem les llavors (les bones accions) i en recollirem els fruits (valors, sensacions i emocions positives). Sembrarem paraules com petó, abraçada, pacte, regal, ajut, companyia, rialla, escoltar, somriure... I recollirem felicitat, tendresa, amistat, alegria, pau, serenor, amor...

Edifici de Mar:

En primer lloc, cada grup a la seva aula farà una tutoria de reflexió a partir de fragments de vídeo a l'entorn dels conflictes actuals. Concretament, la violència dels extremistes i fanàtics, que estem patint darrerament arreu del món.
La segona part es farà al pati, on entre tots acabarem de decorar la paret que fa dos anys vam deixar ben bonica plena de mans de colors. Enguany, hi pintarem les emoticones que expressen les emocions positives que ens ajuden a construir la pau: el somriure, la rialla, la sorpresa, la curiositat...
Finalment, l'acte simbòlic acabarà amb la lectura d'un manifest fet pels alumnes i escoltarem unes cançons en directe.

VISITA A L’AJUNTAMENT: A les 12.15 una representació de l'alumnat i professorat de totes les etapes acompanyaran el director a l’ajuntament per explicar tot allò que hem fet i llegir els manifestos a l’alcalde.


I encara una reflexió més: el DENIP no és una festa ni un acte per quedar bé. És la commemoració d’un fet (mort de Gandhi) i simbolitza la implicació de l’Escola a favor de la pau i la no violència, així com el respecte, el diàleg  i la cooperació.  

Moltes gràcies a tothom per la vostra implicació i compromís!


Els equips de Pastoral d’Infantil, de Primària i de Secundària.

 
El Dia Escolar de la No violència i la Pau (DENIP, 30 de gener) a Catalunya es promou a partir de la Xarxa d’escoles associades a la UNESCO, associació de la qual la nostra escola en forma part. Des de 1964, es recorda l’aniversari de la mort de Gandhi i representa el compromís de l’Escola a favor de la No Violència i la Pau. El DENIP d’aquest curs reflexiona sobre la construcció de la pau des del respecte per les diferències i la convivència en la diversitat, tot rebutjant les postures racistes. Els prejudicis i l'allunyament dels altres són sempre causa de violència; apropar-nos i conviure junts és una aposta per la pau. Els esdeveniments de les darreres setmanes així ens ho demostren un cop més. Amb les actituds i accions de cada dia, podem sembrar llavors de pau. I per això, nosaltres SEMBREM SOMRIURES, RECOLLIM IL•LUSIONS... I PAU!El divendres dia 30 de gener a cada edifici (Torrent, Plaça i Mar) es farà un acte simbòlic a l'entorn del tema escollit. A cada etapa s’ha previst un treball a l'aula per sensibilitzar i reflexionar, adequat a les edats de l’alumnat. Les activitat previstes a cada edifici són:

Al Torrent:

El somriure serà el centre de la celebració i del treball a l’aula. Cada classe es farà una foto de grup amb màscares que seran somriures. Després el grup baixa al mural de l’entrada que representarà una jardinera per plantar i molts somriures per recollir, amb una bafarada del que volem conrear: amistat, alegria, pau… expressat amb una imatge o fins i tot una paraula.
El fil conductor i sentit final de l’activitat és que sembrant coses positives construïm la pau i que junts farem el mural molt bonic per expressar tot el que ens fa somriure i ens porta la pau. I així viurem i entendrem el significat del DENIP.

A Plaça:

1a tutoria: presentarem el significat del DENIP i coneixerem Gandhi:
Cicle Inicial: Conte sobre Gandhi
Cicle Mitjà: Còmic sobre la vida d’en Gandhi
Cicle Superior:  Línia cronològica amb fets de la vida de Gandhi

2a tutoria: relacionarem les paraules VIOLÈNCIA i PAU, amb les emocions, i el lema “Sembrem somriures, recollim il•lusions". El fil conductor serà que les nostres actituds i accions són les llavors de la pau o de la violència.
Acte conjunt: Muntarem un mural a l'entrada de l'escola que representarà un hort i hi sembrarem les llavors (les bones accions) i en recollirem els fruits (valors, sensacions i emocions positives). Sembrarem paraules com petó, abraçada, pacte, regal, ajut, companyia, rialla, escoltar, somriure... I recollirem felicitat, tendresa, amistat, alegria, pau, serenor, amor...

Edifici de Mar:

En primer lloc, cada grup a la seva aula farà una tutoria de reflexió a partir de fragments de vídeo a l'entorn dels conflictes actuals. Concretament, la violència dels extremistes i fanàtics, que estem patint darrerament arreu del món.
La segona part es farà al pati, on entre tots acabarem de decorar la paret que fa dos anys vam deixar ben bonica plena de mans de colors. Enguany, hi pintarem les emoticones que expressen les emocions positives que ens ajuden a construir la pau: el somriure, la rialla, la sorpresa, la curiositat...
Finalment, l'acte simbòlic acabarà amb la lectura d'un manifest fet pels alumnes i escoltarem unes cançons en directe.

VISITA A L’AJUNTAMENT: A les 12.15 una representació de l'alumnat i professorat de totes les etapes acompanyaran el director a l’ajuntament per explicar tot allò que hem fet i llegir els manifestos a l’alcalde.


I encara una reflexió més: el DENIP no és una festa ni un acte per quedar bé. És la commemoració d’un fet (mort de Gandhi) i simbolitza la implicació de l’Escola a favor de la pau i la no violència, així com el respecte, el diàleg  i la cooperació.  

Moltes gràcies a tothom per la vostra implicació i compromís!


Els equips de Pastoral d’Infantil, de Primària i de Secundària.