Un DENIP de molts somriures i il•lusions

El Dia Escolar de la No-Violència i la Pau –també conegut amb l’acrònim DENIP o dia escolar de la Pau− és una jornada educativa fundada l’any 1964 pel poeta i pacifista mallorquí, Llorenç Vidal, com a punt de partida i de suport per a una educació no violenta i pacificadora de caràcter permanent. Es practica el 30 de gener de cada any, en record de l’aniversari de la mort de Mahatma Gandhi.

La nostra escola cada any se suma a la celebració del DENIP per mostrar la solidaritat i la voluntat de tota la comunitat educativa d’assolir un món més just on regni la pau. Enguany, cada etapa ha treballat el DENIP des de vessants diferents.

Els nens i nenes d'infantil han construït un mural conjunt. Al llarg de tota la setmana han treballat la importància i el significat del somriure i de com n'és de senzill tenir il·lusions que ens facin somriure. L'amistat, les abraçades, la família, els companys, les mestres, l'afecte, els contes i la música han estat alguns dels protagonistes. A la recepció del Torrent podeu veure el resultat de la feina feta.A primària, després d’haver treballat a les tutories d’aquest mes la figura i la vida de Gandhi, els alumnes han sembrat simbòlicament paraules que signifiquen bones accions i, per cada paraula, es recull una emoció. D’aquesta manera, han simbolitzat el lema de l’escola que proclama “sembrem somriures, recollim il•lusions”.


A l’edifici de Mar, els alumnes d’ESO, batxillerat i cicles han pintat somriures per la pau a la paret del pati que fa dos anys vam deixar ben bonica plena de mans de colors. Enguany, hi hem pintat les emoticones que expressen les emocions positives que ens ajuden a construir la pau: el somriure, la rialla, la sorpresa, la curiositat...
Finalment, l'acte ha acabat amb la lectura d'un manifest fet pels alumnes i hem escoltat cançons en directe.


I a la tarda, els alumnes de cicles també van celebrar el DENIP amb la creació d'emoticones que van penjar a les finestres de les seves aules i van llegir un manifest.
 Finalment, a quarts d’una del migdia, el director i representants dels alumnes han anat a l’Ajuntament per llegir els manifestos del DENIP a l’alcalde de Mataró.Moltes gràcies a tota la comunitat educativa per la vostra col·laboració i implicació! Entre tots farem un món més just.

El Dia Escolar de la No-Violència i la Pau –també conegut amb l’acrònim DENIP o dia escolar de la Pau− és una jornada educativa fundada l’any 1964 pel poeta i pacifista mallorquí, Llorenç Vidal, com a punt de partida i de suport per a una educació no violenta i pacificadora de caràcter permanent. Es practica el 30 de gener de cada any, en record de l’aniversari de la mort de Mahatma Gandhi.

La nostra escola cada any se suma a la celebració del DENIP per mostrar la solidaritat i la voluntat de tota la comunitat educativa d’assolir un món més just on regni la pau. Enguany, cada etapa ha treballat el DENIP des de vessants diferents.

Els nens i nenes d'infantil han construït un mural conjunt. Al llarg de tota la setmana han treballat la importància i el significat del somriure i de com n'és de senzill tenir il·lusions que ens facin somriure. L'amistat, les abraçades, la família, els companys, les mestres, l'afecte, els contes i la música han estat alguns dels protagonistes. A la recepció del Torrent podeu veure el resultat de la feina feta.A primària, després d’haver treballat a les tutories d’aquest mes la figura i la vida de Gandhi, els alumnes han sembrat simbòlicament paraules que signifiquen bones accions i, per cada paraula, es recull una emoció. D’aquesta manera, han simbolitzat el lema de l’escola que proclama “sembrem somriures, recollim il•lusions”.


A l’edifici de Mar, els alumnes d’ESO, batxillerat i cicles han pintat somriures per la pau a la paret del pati que fa dos anys vam deixar ben bonica plena de mans de colors. Enguany, hi hem pintat les emoticones que expressen les emocions positives que ens ajuden a construir la pau: el somriure, la rialla, la sorpresa, la curiositat...
Finalment, l'acte ha acabat amb la lectura d'un manifest fet pels alumnes i hem escoltat cançons en directe.


I a la tarda, els alumnes de cicles també van celebrar el DENIP amb la creació d'emoticones que van penjar a les finestres de les seves aules i van llegir un manifest.
 Finalment, a quarts d’una del migdia, el director i representants dels alumnes han anat a l’Ajuntament per llegir els manifestos del DENIP a l’alcalde de Mataró.Moltes gràcies a tota la comunitat educativa per la vostra col·laboració i implicació! Entre tots farem un món més just.